Osvětlení stropu

Fotovoltaika a spotové obchodování

Může fungovat fotovoltaika v zimě nebo v noci?

Tuto otázku probíráme z každým zákazníkem už na začátku při tvorbě nabídky. Nechceme vás mást falešnými slogany typu „naše fotovoltaika vyrábí i v noci“.

Rozumějte, fotovoltaika co vyrábí i za špatných světelných podmínek jako noc, zima, mlha, déšť.

V přeneseném slova smyslu, jsme schopni využívat fotovoltaiku i za těchto podmínek.

Jak je to možné?

Ne opravdu nemáme žádné zázračné panely. Proto abyste mohli šetřit výdaje za energii i v době kdy vaše FVE nevyrábí, je potřeba porozumět spotovému obchodování s elektrickou energií.

Na spotovém trhu s energií nakupují naši dodavatelé od nichž pak máme elektrickou energii za tzv. fixní cenu. Je zde však možnost, aby i běžná domácnost či firma nakupovala elektrickou energii za spotovou cenu jejíž cena se mění každou hodinu. Na obrázku níže je vidět, jak výrazně se ceny mění každou hodinu během dne. Tyto ceny jsou definovány burzou elektřiny a jsou známé vždy 12 hod. předem a to na 24 hod dopředu.

Příklad vývoje ceny elektrické energie na spotovém trhu během jednoho dne.

Díky našemu systému pak můžete elektřinu nakoupit v době kdy je nejlevnější a uložit ji do baterie a využít ji v době kdy je energie nejdražší a snížit v tuto dobu spotřebu energie na minimum. K tomu je však důležité mít také dostatečnou velikost baterie.

Tím dostáváte další výraznou funkci, která vám pomůže urychlit návratnost celé investice.

A to prosím zdarma, v ceně již dodaného systému!

V neposlední řadě je možné se spotovým trhem operovat i v létě, kdy je dostatek solární energie. Pokud bude kapacita baterie dostatečná, je možné ve večerních hodinách část energie prodat, jelikož v tu dobu bývá nejdražší elektrická energie.

Zákazník nemusí nic řešit, jen tuto funkci povolí nebo zakáže. Všechno se děje automaticky podle předem nastavených parametrů.